Categories
اخبار خبر و رپورتاژ آگهی برند های برتر ارائه دهنده انواع کالا

شیرآلات چدنی مغز متفکر موتورخانه ها [پایپ کالا]

مهمترین قطعه در موتورخانه چیست؟

طراحی موتورخانه ها هر چقدر زیبا و بدون ایراد باشد، بازهم نیاز به هدایت گر جریان دارد، از این رو برای هدایت جریان آب در موتورخانه ها شیرآلات چدنی و برنجی را تعبیه کرده‌اند، به این صورت که شیر آلات چدنی وظایفی از قبیل قطع و وصل جریان آب، عدم اجازه بازگشت جریان آب، تنظیم فشار آب و… دارند.

پایپ کالا از تجربیات و علم خود با شما می‌گوید تا بیشتر با این قطعات حیاتی آشنا شوید.

شیرآلات چدنی چند دسته اند؟

1.    شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی یکی از شیرآلات چدنی می باشد و وظیفه اصلی آن قطع و وصل کردن جریان آب در موتورخانه است به این صورت که گاهی اوقات نباید آب در یک بخش در موتورخانه جریان داشته باشد و می توان با بستن شیر فلکه کشویی جریان را قطع نمود.

تصور کنید که اگر شیر فلکه کشویی نداشته باشیم، چگونه می توانیم جریان آب را قطع کنیم؟

شیرفلکه کشویی چدنی
شیرفلکه کشویی چدنی

2.    شیر صافی

شیر صافی از زیر مجموعه های شیرآلات چدنی می باشد و همان طور که از نام آن مشخص است وظیفه ی آن صاف کردن  جریان و پاکیزه کردن آب از هر گونه املاح و ذرات است.

نحوه ی کارکرد شیر صافی به صورتی می باشد که شکل ظاهری آن به صورت y است که قسمت پایینی شیر صافی یک سبد توری شکل برای صاف کردن جریان آب قرار دارد و این توری قابلیت جدا شدن و تمیز شدن بعد از چند مدت کارکرد را دارد.

اگر شیر صافی در مسیر لوله کشی موتورخانه وجود نداشته باشد، چگونه می توان ذرات معلق که به سیستم آسیب می رساند را جمع آوری کرد؟

صافی چدنی
صافی چدنی

3.    شیر یک طرفه (شیر خودکار)

شیر یک طرفه یا شیر خودکار یکی از زیر مجموعه های شیرآلات چدنی می باشد. با توجه به نام آن (شیر خودکار) مشخص می شود که عملکرد این شیر چدنی دستی نیست و به صورت خودکار عمل می کند. وظیفه شیر یک طرفه عدم اجازه بازگشت جریان می باشد به این صورت که گاهی اوقات به صورت افت فشار و عوامل دیگر جریان آب در مسیر برعکس طراحی شده حرکت می کند که باعث آسیب دیدن برخی از اقلام موتور خانه از جمله پمپ می شود. از این رو برای جلوگیری از این اتفاق از شیر یک طرفه استفاده می شود.

شیر یکطرفه چدنی
شیر یکطرفه چدنی
  1. شیر فشارشکن :

شیر فشارشکن یکی از زیرمجموعه های شیرآلات چدنی می باشد ، همانطور که از اسم آن مشخص می باشد وظیفه شکستن فشار ( کاهش فشار ) را دارد .

برخی از قسمت های موتورخانه حساس به فشار بالای سیال می باشد و ممکن است سیستم پایپنگ دچار ترکیدگی و آسیب شود از اینرو با اعمال طراحی مناسب و با استفاده از شیر فشار شکن می توان فشار سیستم پایپینگ موتورخانه را کاهش داد.

فشار خروجی از شیر فشارشکن قابل تنظیم می باشد ، به طور مثال شیر فشارشکن می تواند فشار ورودی 16 بار را به فشار خروجی 6 بار تبدیل کند .

 

·      شیر یک طرفه چگونه و کجا استفاده می شود:

 

قسمت خروجی پمپ و بعد از نصب لرزه گیر حتما باید از شیر یک طرفه استفاده کرد.

پمپ ها فقط در یک جهت می توانند فشار جریان آب را افزایش دهند و اگر آب در خلاف جهت پیشبینی شده وارد پمپ شود باعث آسیب دیدن و تخریب پره های پمپ می شود.

از این رو در قسمت خروجی پمپ از شیر یک طرفه استفاد می شود که اگر جریان آب برگشت شیر یک طرفه به صورت خودکار بسته خواهد شد و اجازه ورود جریان به پمپ را نخواهد داد

حال تصور کنید اگر شیر یک طرفه وجود نداشت چه اتفاقی برای پمپ پرهزینه موتورخانه رخ می داد.

·      نحوه ساخت شیرآلات چدنی:

شیر آلات چدنی با استفاده از روش ریخته گری تولید می شوند به این صورت که چدن و آلیاژ های دیگر با یکدیگر داخل کوره مذاب شده و سپس داخل قالب مخصوص به هر یک از انواع شیرآلات چدنی قرار می گیرد و پس از شکل گرفتن با عملیات ماشین کاری سطح بیرونی و داخل شیرآلات چدنی تراش داده می شوند، مرحله بعد رنگ آمیزی کوره ای با رنگ اپوکسی می باشد و در نهایت متعلقات مربوط به هر یک از انواع شیر آلات چدنی جاگذاری می شود.

استاندارد و آلیاژ هر یک انواع شیر آلات چدنی با یکدیگر متفاوت می باشد.

نوع اتصال شیرآلات چدنی :

در دو قسمت ورودی و خروجی شیرآلات چدنی فلنج تعبیه شده و نوع اتصال تمامی شیرآلات چدنی فلنچدار می باشد که با فلنج وپیچ و مهره با سایر اقلام پایپینگی و موتورخانه اتصال برقرار می کند.

پایپ کالا به عنوان نماینده رسمی شرکت های وگ ایران بی همتا و شیرآلات چدنی میراب قادر به تامین شیرآلات چدنی این دو شرکت می باشد ، برای اطلاع از لیست قیمت ها و تخفیف به سایت اینترنتی پایپ کالا به نشانی www.pipekala.com مراجعه فرمایید.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle