Categories
اخبار دیجیتال مارکتینگ رپورتاژ آگهی

رشد کسب و کار با استفاده از اینفلونسر مارکتینگ

بازاریابی تاثیر گذار ( اینفلونسر مارکتینگ ) چیست؟

بازاریابی تاثیرگذار شامل استفاده از طرفداران اصلی برند یک اینفلونسر برای رساندن پیام شما به بازار بزرگتر به شیوه ای ارگانیک  است.

علیرضا زهرایی ، مدیر مارکتینگ و برند داروسازی باریج اسانس در مورد این روش تاثیر گذار دیجیتال مارکتینگ می گوید : سازمان ها و برندهای بزرگ در سراسر جهان افرادی را که پیروان زیادی در شبکه های اجتماعی دارند را انتخاب می کند و نسبت به تاثیر گذاری این شخص بر روی بیزینس مدل خود تحقیق کرده و در صورت نزدیکی آنان به نوع کسب و کار خود  اقدامات بازاریابی خود  را در فضای آنلاین و آفلاین بر روی آن اینفلونسر  متمرکز میکنند .

به خاطر بسپارید که اینفلوئنسر مارکتینگ از نظر معنا و مفهوم، محدود به دنیای دیجیتال نیست؛ اگر چه این را هم باید در نظر داشته باشیم که امروزه این تعبیر بیشتر در مورد بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار در شبکه های اجتماعی به کار برده می‌شود.

به جای اینکه شما به صورت  بازاریابی مستقیم محصولی را برای  یک گروه بزرگ از مصرف کنندگان خود تبلیغ کنید ، هزینه آن را به این افراد تاثیر گذار می دهید تا از دهان ایشان و با واسطه ، کیفیت درک نشده محصولات  را به گوش مخاطبین برساند .

یک فرد تأثیرگذار مانند روزنامه نگار است با یک حجم وسیعی از مخاطبین که می تواند خود را بخشی از خریداران محصولات شما جا بزند تا در مورد ویژگی ها و مزایای محصول به طور جدی صحبت کند یا  بنویسد. حتی این تاثیر می تواند بر روی افراد کلیدی بیزینس شما مانند عمده فروشان و خرده فروشان نیز تاثیرگذار باشد.

برای مثال نگاهی به پیج  دیمون و جوی – که زن و شوهر جوان در حال سفر به دور دنیا بودند میندازیم ، آنها یک برنامه سفر یوتیوبی  و اینستاگرامی داشتند مدل  فیلم برداری آنان سکوت و حرکت  بود (Shut Up and Go)  . نمایش آنها محبوب شد، نه از طریق تبلیغات و یا بازاریابی سنتی، بلکه به این دلیل که سفرهای   آنها ناامن و بی نظیر بود آنها تصاویر و فیلم های خود را در شبکه های اجتماعی قرارداند و مخاطبین از این همه هیجان به وجد آمدند و پیگیر صفحه ایشان شدند .

 

هنگامی که آنها مخاطبین خود را پیدا کردند مجموعه های بزرگی مانند تویوتا و ام تی وی به همکاری با آنها پرداختند و شروع به تبلیغ محصولات خود به صورت طبیعی با این پیج کردند . و پول کمتری نسبت به تبلیغات سنتی پرداخت کردند و فیدیک بهتری از حمایت از این افراد نصیب این دو مجموعه شد . دلیل آن نیز همزاد پنداری مخاطب با نوع برنامه های بود که این دو نفر ارائه می کردند .

در اینجا چند آمار مربوط به این استراتژی ارائه می گردد که قابل تامل است:

  • 70% از نوجوانان پیگیر شبکه های اجتماعی مانند ایسنتاگرام و فیسبوک و یوتیوب هستند .
  • به طور متوسط در دنیا تبلیغات اینفلونسری به ازای 1 دلار هرینه تبلیغات 6.5 دلار برگشت سرمایه برای بیزنس ها در بر داشته است .
  • 81% از مدیران بازاریابی که از اینفلونسر مارکتینگ استفاده کرده اند آن را موثر دانسته اند .
  • 51% از بازاریابان متعقدند مشتریان بهتری از طریق این مدل برای خود جذب کردند .
  • 59% از مدیران بازاریابی در سال گذشته بودجه اینفلونسر مارکتینگ خود را افزایش دادند .

 

چگونه کسب و کار خود را با این استراتژی رشد دهیم .

بیاید با این واقعیت روبرو شویم که مردم به آنچه از طرف مردم گفته می شود  اعتماد می کنند ( این را فراموش نکنیم که حتی فالشگرامر ها نیز گوشه‌ای از خواسته های مردم هستند که خیلی از پیگیر کنندگان ها قادر به انجام آن امور نیستند و لی دوست دارند که خود نیز آن کارها را انجام دهند  هر چند بد ) . به همین دلیل است که بازاریابی اثرگذار به چنین استراتژی بازاریابی قدرتمند و موثر تبدیل شده است.

داشتن پیج برای برند ها مهم و تاثیرگذار است تا خروجی برند شخصیت و هویت سازمان برند خود را با مردم به اشتراگ بگذارند ولی با توجه به ماهیت این مدل پیج ها افراد کمی راغب می شوند تا دنبال کننده همیشگی پیج های برند و یا سازمانی باشد که این مورد در مورد کل دنیا صدق میکند مثالا شما می توانید به عنوان برند پیج سری به پیج نایکی  و آدیداس بزنید و همچنین به عنوان اینفلونسر سری به پیج مسی و یا رنالدو بزنید و تاثیری که پیج های این افراد بر روی معرفی برندهای نامه برده شده دارند را مشاهده کنید .

 

اگرچه شما با توجه به ماهییت پیج خود نمی توانید تعداد زیادی دنبال کننده داشته باشید ولی با پیدا کردن فرد تاثیرگذار که از نظر ارزش های بنیادین سازمان و برند به شما نزدیک است و همکاری با آن افراد تعداد زیادی مخاطب را پوشش دهید که حاضر به دنبال کردن پیج شما نیستند و همچنین اعتمادی که از این راه بین دنبال کنندگان و آن فرد به وجود آمده است کمک میکند تا میزان کیفیت درک شده برند شما افزایش یابد .

در کل دنیا اینفلونسر مارکتینگ با توجه به نیاز به بودجه کمتر و تاثیرگذاری بیشتر در مقابل عنوان تبلیغات دیگر در حال رشد می باشد .

مصرف کنندگان امروز مانند مصرف کنندگان گذشته نیستند. آنها به همه چیزهایی که در تلویزیون یا رادیو تبلیغ می شوند بی اعتمادند . آنها بیلبورد ها را نمی خوانند و اطلاعات را از این گوش گرفته و از اون گوش خارج میکنند  و آنها به شرکت های بزرگ اعتماد ندارند (حداقل تا زمانی که وقت خود را صرف کسب اطلاع از آنها نکنند). با این حال، آنها به آنچه که مردم می گویند گوش می دهند.

 

بازاریابی تاثیرگذار میتواند بخش بزرگی از کمپین بازاریابی ورودی را تشکیل دهد. و در اینجا این است  باید فردا تاثیرگذار مناسب و مطابق ارزش های اساسی هر سازمان انتخاب گردد . این در نتیجه خروجی بازاریابی برند شماست که آن فرد از دل مرد و جامعه بر روی آن تاثیر می گذارد .

 

چرا کسب و کار ها به اینفلونسر مارکتینگ نیاز دارند و راهنمای انتخاب  .

  • قدرت تاثیرگذاری آنها واقعیست و از بطن جامعه است
  • کاملا جامعه محور و نزدیک به بازار مصرف هستند
  • شناسایی افراد با اثر مطلوب برای برند در زمینه های مختلف

مالکوم گلادول یک بار گفت: “موفقیت هرگونه اپیدمی اجتماعی کاملا بسته به مشارکتِ افرادی که دارای مجموعه‌ی از موهبت‌‌های خاص و نادر اجتماعی هستند دارد. ”

  • حتما تحقیقات در شبکه اجتماعی را کامل کنید تا گاف و مشکلی فرد انتخاب شده نداشته باشد که در این صورت باعث ایجاد جو روانی منفی نسبت به برند شما می گردد .
  • 70% از مدیران بازاریابی معتقد هستند هزینه های پرداختی به اینفلونسرها عادلانه نیست پس با توجه به مطالبه ارائه شده در بالا حتما رقم های اعلامی جهت همکاری اینفلونسرها با مجموعه های مختلف باید بررسی و در صورت عدم انطباق با اعداد اعلامی همکاری صورت نگیرد .

و در پایان اگر اثربخشی برنامه‌های خود را اندازه‌گیری کنید، قاعدتاً یک یا چند اینفلوئنسر را پیدا خواهید کرد که همکاری با آنها می‌تواند برای شما مفید باشد.

منطقی است به جای همکاری موردی و ایجاد موج‌های مقطعی، سعی کنید روشی برای همکاری بلندمدت پیدا کنید تا فرد تاثیرگذار نمای از هویت و برند شما گردد .

 

آمار ارائه شده از مجله بیزنیس اینسایدر

 

 

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle