Categories
اخبار رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی برند های برتر حوزه هنر

ایرانی‌ها چگونه به گیتار علاقه‌مند شدند؟

برای ایرانی ها گیتار با هتل کالیفورنیا پیوند خورده است.

به خصوص آنهایی که بعد از انقلاب به دنیا آمده و با موسیقی پاپ و گیتار زدن های فرهاد مهراد و یا خوانندگان قدیمی دیگر آشنایی نداشتند هتل کالیفورنیا تصویری از این وسیله موسیقی را در ذهن آنها ثبت کرده است. آهنگی که در دهه ۷۰ میلادی با اجرای گروه ایگلز متشکل از 4 گیتاریست سالیان سال در دل ایرانی ها زنده نگه داشته‌شد. البته این شهرت تنها در ایران پا نگرفت بلکه همین آهنگ از گروه ایگلز راه آنها را برای گرفتن بیستمین جایزه گرمی هم هموار کرد و اینگونه در خرید و فروش گیتار در تمام دنیا اثر گذار بود. بعد از آن جیپسی کینگز گیتاریست معروف دیگری بود که به خاطر آهنگ «امور میو» در ایران شناخته شد و جوانان زیادی را به خرید و فروش گیتار و گیتار زدن وسوسه کرد. این گروه شامل افرادی بود که در فرانسه،  با این ادعا که شناخت دانشگاهی از موسیقی ندارند آهنگ‌های استثنایی خود را در دنیا باب کردند. اینگونه تب کلاس رفتن به افراد زیادی منتقل و کم کم هم زمان با پا گرفتن موسیقی پاپ در اواخر دهه هفتاد و اوایل هشتاد علاقه مندان زیادی هویت خودشان را با کاست های خشایار اعتمادی و شادمهر تعریف و اقدام به خرید و فروش گیتار کردند.  همین آلت موسیقی که اولین بار توسط موسیقی‌دان عراقی به آندلس برده می‌شود در طول این سال‌ها به رقص معروف اسپانیایی‌ها هم شکل و ضرب‌آهنگی هم قدم با گیتارداده‌است. فلامینکو از سه بخش رقص، آواز و گیتار فلامینکو تشکیل شده و  گیتاریست‌های زیادی در این راه عمر خود را گذرانده‌اند اما بعدها در نقاط دیگر اروپا از این ساز برای نواختن موسیقی کلاسیک هم استفاده‌است.

مهم‌ترین مجله گیتار، به نام دنیای گیتار، با بررسی همه آلبوم‌های موسیقی بهترین گیتارسولو های موجود در دنیای موسیقی را مشخص کرده است. سولوگیتار یا تک نوازی گیتار به بخشی از یک قطعه موسیقی گفته می شود که قسمت ملودیک آن را برای نواختن یکی از انواع گیتارها نوشته‌اند. این مجله اولین آهنگ سولو گیتار را «پلکانی به بهشت» اثر لد زپلین معرفی کرده است. صدای لد زپلین در این آهنگ کاملا تحت تاثیر نوازندگی گیتار از سوی «جیمی پیج» بود. بعد از آن نیز ترانه « فوران» از گروه «ون هیلن» رتبه دوم بهترین سولو گیتار را داشته است.« کاملا بی حس» نیز یکی از آهنگ های معروف پینک فلوید بود که در این رتبه بندی‌ها جایگاه خود را دارد.

در دهه هفتاد با شکل‌گیری اولین گروه جوان پاپ به نام گروه آریان تصویر مردانه گیتار زدن شکسته‌شد. نطفه اولیه گروه آریان به خاطر توانایی گیتار زدن علی پهلوان و پیام صالحی و آشنایی آنها در سربازی با یکدیگر شکل گرفت و سپس شراره فرنژاد و محمدرضا گلزار هم به جمع گیتاریست‌های دیگر گروه پیوستند. این گروه در تاریخ موسیقی ایران توانستند آلبوم های مختلفی را به یادگار بگذارند که مهم‌ترین آن آلبوم «چشم های آفتاب‌گردون» بود. از گیتاریست‌های مهم دیگری که بر علاقه جوانان به خرید و فروش گیتار موثر بودند می توان به دیوید گیلمور و باب دیلن یا الویس پریسلی اشاره کرد. دیوید گیلمور یکی از نوازنده های معروف گیتار بوده که از مارک« فندر» استفاده  کرده است.

باب دیلن هم در برخی از اجراهایش گیتار مارک «یاماها» را روی صحنه برده است.

 

 

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle