Categories
اخبار رپورتاژ آگهی رپورتاژ انتشارات و کتاب رپورتاژ خرید و فروش

چطور می‌توانم کتاب دانشگاهی دست دوم تهیه کنم؟

 چطور می‌توانم کتاب دانشگاهی دست دوم تهیه کنم؟

خرید کتاب دانشگاهی دست دوم بازاری پررونق‌تر از قبل دارد. یکی از دلایلش گرانی کاغذ و به واسطه آن گران‌تر شدن قیمت تمام شده کتاب‌هاست، دلیل دیگرش تا حدودی به مسئولیت اجتماعی برمی‌گردد و بسیاری اعتقاد دارند با خرید کتاب دست دوم هدررفت کاغذ کمتر است و محیط زیست آسیب کمتری می‌بیند. بعضی هم نگاه یک بار مصرف به این کتاب‌ها دارند و بعد از پاس کردن درس دیگر سراغی از آن نمی‌گیرند، بنابراین بهتر است هزینه کمتری برای تهیه‌اش بپردازند و بعد از استفاده آن را به دیگری واگذارند.

ناشرانی که کتاب‌های دانشگاهی منتشر می‌کنند تقریبا مشخصند اما کتاب‌هایی هم هستند که از بین محصولات ناشران عمومی به عنوان منبعی برای دروس دانشگاهی انتخاب می‌شوند. خیلی از نویسندگان و ناشران آرزو دارند کتاب‌های منتشر شده‌شان تبدیل به رفرنسی برای دانشجویان شود تا به چاپ‌های متعدد برسد. کتاب‌های دانشگاهی در بازار بی‌رمق نشر، تنها کتاب‌هایی هستند که به صورت سخاوتمندانه با تیراژ بالای سه هزار نسخه به چاپ‌های متعدد می‌رسند. بعضی کتاب‌های دانشگاهی را می‌بینید که چاپ صدم و بیشتر را هم رد کرده‌اند.

دست دوم با قیمت منصفانه

خرید کتاب دانشگاهی و فروش آن به صورت دست دوم ساده‌تر از قبل شده است. کسانی که کمترین ردی از خود در کتاب‌های درسی به جا می‌گذارند و زیر جمله‌ها خط نمی‌کشند، حاشیه نویسه یا حتی طراحی حین درس نمی‌کنند و آن دسته از کسانی که برای امتحان هم لای کتاب را باز نمی‌کنند و آکبند نگهش می‌دارند، از جمله فروشندگان اصلی کتاب‌های دانشگاهی هستند. بخصوص با بروز سایت‌هایی که امکان خرید و فروش بی‌واسطه برای مردم را فراهم کرده‌اند آدم دیگر مجبور نیست پی کتابفروش‌هایی که کل کتابخانه را یکجا می‌خرند، برود و با امکانات و سرویس‌های موجود چرخه عمر این محصول طولانی‌تر شده است. کتاب کالایی است که به دلیل اینکه قیمتش پشت جلد مشخص شده و مقطوع است و بنابراین منصفانه یا غیرمنصفانه بودن قیمت دست دومش فوری مشخص می‌شود.

فروش یکجا یا تکی؟

کتاب‌های دانشگاهی برای هر رشته معمولا کتاب‌های مشخصی هستند و دانشجویانی که دید اقتصادی دارند قبل از اینکه سری به کتابفروشی‌های راسته انقلاب بزنند آگهی‌های عرضه و خرید کتاب دانشگاهی دست دوم را بررسی می‌کنند. در این بین فروشندگانی هم هستند که کتابهای کاملا نو اما با قیمتی کمتر از پشت جلد عرضه می‌کنند. به طور مثال یک فروشنده در توضیح آگهی خود در سایت دیوار نوشته تعدادی کتاب رفرانس کاملا نو  با ۵۰۰۰ تومان تخفیف برای هر درس  شامل دروس فیزیولوژی، آسیب، فارماکولوژی، بیوشیمی، میکروب و تغذیه به فروش می‌رسد و فروشنده دیگری درمورد ورق نخوردن کتاب‌هایی که قصد فروششان را دارد، اطمینان داده است. در این بین به آگهی‌هایی هم برمی‌خورید که متقاضیانی قصد خرید یکجای کتاب‌های دانشگاهی شما را دارند. صرفه اقتصادی در این است که حوصله کنید و کتاب‌ها را تک تک به فروش برسانید تا دست خریدار واقعی برسد و برای هر کتاب قیمتی کمتر از پشت جلد تعیین کنید، اما فروش فله‌ای کتاب باعث می‌شود قیمت پشت جلد هر کتاب در قیمت‌گذاری نادیده گرفته شود و وزن و تعداد آن ملاک محاسبه باشد. گرچه کتابهای دانشگاهی خاطره استرس‌های شب امتحان را برای آدم زنده می‌کنند اما کی دلش می‌آید به این شیوه و یکباره از کتاب‌هایش خلاص شود.

 

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle