Categories
برترینها رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی برند های برتر حوزه هنر نشست خبری هنرمندان

نشست خبری فیلم سینمایی “ساعت ۵ عصر” مهران مدیری

حاشیه و متن نشست اولین فیلم مهران مدیری

مهران مدیری گفت: اولین فیلم سینمایی‌ من از آن دسته‌ فیلم‌هایی است که یا باید خیلی عظیم ساخته شود یا به یک کار کم‌بضاعت تبدیل می‌شود؛ حد وسط ندارد اما آن را رها نمی‌کنم تا به آنچه می خواهم برسم.

مهران مدیری عصر پنج‌شنبه، چهارم شهریور ماه در نشستی با اهالی رسانه در هتل همای تهران از مقدمات ساخت اولین فیلم سینمایی خود با نام «ساعت ۵ عصر» سخن گفت که البته این نشست با حاشیه‌های جالب توجهی هم همراه بود.

مدیری در این نشست با لحنی کاملا جدی که در عین حال شوخی هم به نظر می‌رسید، رقم دستمزد خود برای ساخت اولین فیلم سینمایی‌اش را ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد و همچنین از نوشتن کتاب زندگینامه خود که به نوعی مربوط به تاریخ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران هم می‌شود، خبر داد.

وی از امیدواری و علاقه خود برای کسب جایزه سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر در بخش های تخصصی صحبت کرد.

او در ابتدای این نشست که تأکید داشت به خواست خودش و برای اطلاع‌رسانی دقیق‌تر آن را برگزار کرده است، با بیان این که حرف خاصی ندارم و فقط امیدوارم فیلم خوبی بسازم، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

مدیری درباره انگیزه خود از ساخت فیلم سینمایی گفت: ۸ سال است که تصمیم دارم این کار را انجام دهم و مرتب می‌گفتم دیگر سریال نمی‌سازم اما نمی‌شد و امسال فکر کردم در فرصت ۲ ماهی که (مهر و آبان) ضبط برنامه دورهمی متوقف می‌شود، می‌توانم این کار را انجام دهم و اگر از این فرصت استفاده نکنم به سال بعد می‌افتد و شاید آن وقت بمیرم و فیلم نساخته باشم.

او ادامه داد: ایده فیلم هم مربوط به دو سه سال قبل است که خیلی ناگهانی به ذهنم رسید و ماجرای آن چیزی است که هر روز در اطراف ما اتفاق می‌افتد در حالی که ما خیلی متوجه آن نیستیم. البته داستان آن را نمی‌توانم خیلی تشریح کنم ولی کلیت آن مربوط به زندگی آدمی از ۷ صبح تا ۵ عصر یک روز است که باید به مکانی برسد تا برای پرونده خود امضایی را بگیرد.

مدیری درباره تشابه این اسم با فیلم‌های دیگری از سیامک شایقی و سمیرا مخملباف با لحنی شوخی و بیان این که «نام آن را ساعت ۲ و ربع می‌گذارم!»، گفت: از این فیلم‌ها اطلاعی نداشتم اما داستان فیلم من به گونه‌ای است که مکانی که شخصیت اصلی داستان باید خود را به آنجا برساند، در ساعت ۵ عصر بسته می‌شود؛ ضمن این که این واژه برای من یادآور شعر زیبایی از لورکا است که از کودکی آن را به یاد دارم.

این بازیگر و کارگردان در پاسخ به این که آیا قصد دارد با همان گروهی که سال‌ها در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی همکاری داشته، فیلم سینمایی خود را بسازد، گفت: این فیلم با همان گروه همیشگی ساخته نمی‌شود و کاملا با گروه جداگانه‌ای کار خواهم کرد اما شاید دو سه نفر از همکاران پشت صحنه‌ حضور داشته باشند.

فیلمنامه برای گرفتن مجوز دچار تغییر نمی‌شود

وی درباره نگارش فیلمنامه و ارسال آن برای دریافت مجوز ساخت هم توضیح داد: فیلمنامه ساعت ۵ عصر در حال نوشته شدن است و احتمالا تا ۱۵ روز دیگر آماده می‌شود. این فیلم کاملا رئال و اجتماعی است و هیچ فضای فانتزی در آن وجود ندارد. با این حال یک کمدی با سوژه تلخ است که داستان آن را در اطراف‌مان می‌بینیم ولی به شکلی غلو شده در فیلم نشان داده می‌شود. برای ساخت فیلم هم پس از این که فیلنامه به پایان رسید، آن را برای کسب مجوز به وزارت ارشاد ارائه خواهم کرد.

مدیری همچنین در پاسخ به این که با توجه به تکمیل شدن فیلمنامه در روزهای آینده اگر برای دریافت مجوز مجبور به تغییر آن باشد، چه خواهد کرد، گفت: فیلمنامه در ارشاد دچار تغییر نمی شود چون اصلا موردی ندارد که بخواهد مشکلی ایجاد کند اما اگر هم باشد با گفت‌وگو حل می‌شود.

این فیلم تمام سال‌های کاری‌ام را از دماغم درمی‌آورد

کارگردان فیلم ساعت ۵ عصر در ادامه نشست خبری خود با اشاره به این که سیامک انصاری، بازیگر اصلی فیلم است و به جز خودش که نقش کوتاهی دارد، سه بازیگر دیگر هم حضور خواهند داشت، گفت: در این فیلم صحنه‌هایی وجود دارد که با همراهی حدود هزار نفر آن را فیلمبرداری خواهیم کرد و برای این کار از دستیاران و برنامه‌ریزان پروژه کمک خواهم گرفت تا جمعیتی که حضور خواهد داشت، کنترل شود چون قرار است صحنه‌هایی داشته باشیم که تمام پرده سینما پر از آدم باشد.

او افزود: در تمام سال‌هایی که کار کرده‌ام علاقه‌ای به گرفتن صحنه‌های خارجی نداشته‌ام و فکر می کنم این فیلم تمام این سال‌ها را از دماغم درآورد چون ۹۰ درصد سکانس‌ها خارجی است.

ساعت ۵ عصر یک نقد اجتماعی فرهنگی است

او همچنین در بخشی دیگر درباره داستان و اسپانسر فیلم توضیح داد: ساعت ۵ عصر سراسر نقد اجتماعی است و در آن تهران را مثل یک تیمارستان یا یک جای خیلی شلوغ می‌بینیم که در آن هزاران نفر می‌چرخند. در واقع کمدی فیلم در خدمت همین نقد اجتماعی و فرهنگی است.

مدیری اضافه کرد: سرمایه‌گذار این فیلم همان اسپانسر مجموعه دورهمی است و از این همکاری خوشحالم چون در این سال‌هایی که کار کردم هیچ اسپانسری به این خوبی نداشتم.

فاجعه است اگر بگویند بهتر سریال می‌ساختی

او همچنین با اشاره به سابقه کاری خود در تلویزیون با ابراز امیدواری از این که فیلمش را به خوبی بسازد، گفت: این فاجعه است که فیلم طوری ساخته شود که مردم بگویند سریال بهتر می‌ساختی.

مدیری درباره استفاده از جلوه‌های ویژه برای به تصویر کشیدن هزار نفر در یک سکانس گفت: بنای ما بر این است که اصل هر چیزی در کار دیده شود ولی اگر یک نفر بتواند چیزی را نشان دهد که با اصل ماجرا فرقی نداشته باشد، آن موقع می‌توانم به آن فکر کنم اما نمی‌دانم چنین امکاناتی در اینجا هست یا خیر؛ به همین دلیل فعلا همه چیز را بر اصل بودن گذاشته‌ام.

او همچنین درباره اینکه آیا قصد دارد مانند برخی دیگر از سینماگران برای استفاده از بازیگران در شبکه های مجازی فراخوان دهد، گفت: فکر نمی کنم احتیاجی به فراخوان باشد چون برای همان هزار نفر هم افراد لازم هستند همان طور که در قهوه تلخ یا مرد هزار چهره در سکانسی که برای دادگاه فیلمبرداری می‌کردیم هزار نفر حضور داشتند؛ هرچند کنترل آن سخت می‌شود.

سیامک انصاری سال‌ها برای این فیلم تمرین کرده است

مدیری در ادامه این نشست با اشاره به اینکه از ۱۰ مهرماه ضبط دورهمی متوقف می‌شود و فیلمبرداری ساعت ۵ عصر از نیمه مهرماه آغاز می‌شود، درباره حضور سیامک انصاری به عنوان شخصیت اصلی فیلم و این که اگر خودش بازی می کرد، بهتر نبود، گفت: سیامک انصاری در تمام این سال‌ها برای این فیلم تمرین کرده است چون در اینجا اوج شخصیتی را که تاکنون بازی کرده ایفا خواهد کرد؛ آدمی که همه بلاهای جهان سرش می آید و او در تمام این سال‌ها آن را بازی کرده است. به همین دلیل فکر می کنم هنوز بهترین گزینه برای این نقش او باشد.

وی ادامه داد:‌ البته قطعا اگر من بازی کنم جذاب‌تر می شود ولی این فیلم به شدت کار سختی است. غیر ممکن است که در آن هم بازی کنم و هم آن را بسازم.

دستمزد ۲۰ میلیاردی برای اولین فیلم سینمایی؟!

در ادامه این نشست صحبت از دستمزد مهران مدیری در برنامه دورهمی شد که در برخی رسانه‌ها ۳۰ میلیون تومان قید شده بود.

او در این باره و نیز درباره دستمزد خود برای ساخت اولین فیلم سینمایی‌اش با لحنی شوخی و در عین حال جدی گفت: دستمزد من برای دورهمی ۳۰ میلیون تومان نیست و نمی‌دانم چرا روزنامه‌ها که باید علیه شایعات عمل کنند، درست مطالب را انعکاس نمی‌دهند. من برای هر قسمت ۶۰ میلیون تومان می گیرم و اصلا می گویم چرا کار آدم را خراب می کنید و می‌گویید ۳۰ میلیون تومان.

مدیری در پاسخ به این که دستمزدش برای ساخت فیلم سینمایی‌اش چقدر است، گفت: ۲۰ میلیارد تومان و در برابر تعجب خبرنگاران هم فقط گفته خود را تکرار کرد.

از در حاشیه تا مرگ عباس کیارستمی

او درباره موفق بودن یا نبودن اولین فیلم سینمایی خود گفت: اگر اینطور نشود تلاش می کنم در فیلم بعدی جبران کنم و آن‌قدر کار می کنم که روی آن را کم کنم.

مدیری همچنین در پاسخ به اینک ه با توجه به تجربه‌ای که از ساخت «در حاشیه» داشته آیا نمی‌خواهد با توجه به مرگ عباس کیارستمی، اثری در این‌ باره بسازد، گفت: من در دورهمی راجع به این قضیه حرف زدم اما تلویزیون صلاح دانست آن را پخش نکند چون می‌گویند هنوز معلوم نیست چه اتفاقی افتاده و تا چیزی ثابت نشود نمی‌توان درباره آن صحبت کرد اما یک بار حرف‌هایمان را درباره مشکلات پزشکی گفتیم و دچار آن مسائل شد و به همین دلیل دیگر چنین قصدی ندارم.

دیر فهمیدم

مهران مدیری در بخش دیگری از این نشست به برخی انتقادات که نسبت به او مبنی بر ارتباط خوب نداشتن با اهالی رسانه مطرح می‌شود و نیز برخوردی که با برخی اهالی رسانه در پشت صحنه دورهمی پیش آمد، بیان کرد: آنچه از قول من درباره مصاحبه نکردن و برخی مسائل دیگر به خبرنگارانی که به دورهمی آمده بودند گفته شد حرف‌های من نیست و بابت آن عذرخواهی می کنم اما واقعیت این است که در این سال‌ها دستیاران و مدیران تولیدی که با آن ها کار کرده ام یک قراری با هم گذاشته‌اند که هر اتفاقی می افتد مدیری نفهمد. آن ها خودشان این تصمیم را گرفته‌اند و اجرا هم می‌کنند. من خیلی دیر متوجه این مساله شدم و سال ها طول کشید که بفهمم آن پشت چه اتفاقی می افتد و وقتی فهمیدم یک روز گفتم این کار فشار بیشتری به من وارد می کند.

او افزود: وقتی هم خودم آمدم وسط که ماجرا را حل کنم کار خیلی سخت شده بود . به همین دلیل خواستم چنین نشستی برگزار شود و هرچند وقت یک بار هم آن را تکرار خواهیم کرد.

مدیری همچنین درباره جمله‌ای که در یک مصاحبه گفته بود هرکس با عمه‌اش قهر می کند روزنامه‌نگار می‌شود گفت: این را درباره همه روزنامه نگاران نگفتم ولی معتقدم گاهی اتفاقاتی می افتد که برای حرفه خبرنگاری خوب نیست هرچند در همه حرفه‌ها وجود دارد اما گاهی یک چیزهایی تیتر می شود که برای دیده می شود ولی این به زندگی و آبروی یک آدم لطمه می‌زند.

دعوت رامبد جوان برای حضور در دورهمی

مدیری درباره خستگی خود از کار در تلویزیون هم گفت: آن چه پیش از این در برنامه هفت گفتم ام مربوط به این بود که دیگر سریال نخواهم ساخت چون دیگر علاقه‌ای به آن ندارم اما کاری مثل دورهمی را که متفاوت باشد جذاب می‌دانم و آن را خیلی هم دوست دارم.

او افزود: وقتی روی صحنه برای مردم چیزهایی را می گوییم که در نهایت بازخوردهایی گرفته می شود و می‌بینیم مردم دوست دارند حرف‌های صریح تر و شفاف‌تر را بشنوند کار جذاب‌تر می شود ضمن اینکه این برنامه برایم یک تجربه خیلی خوب بود که یادآور کارهای تئاتری‌ام هم شد.

مدیری درباره سوالاتی که از برخی مهمان‌های خود می پرسد هم به برخی مهمانانی اشاره کرد که به دروغ می‌گویند مثلا کتاب می خوانند و گفت: من می خواهم در دورهمی نشان دهم آن هنرمندی که الگوست و مردم برای آن غنج می‌زنند این است که می‌بینید. می خواهم نشان دهم آدمی که بلیت‌های کنسرتش خیلی زود تمام می شود این است. درواقع دوست دارم بخش‌های دیگرش را هم به مردم نشان دهم چون وقتی بعضی از هنرمندان چیز دیگری از خود را نشان می‌دهند و نه کتاب می خوانند و نه هیچ چیز دیگر به نظرم یک فاجعه است.

او همچنین با تاکید بر این که دورهمی رقیب «خندوانه» نیست؛ چرا که ساختار آن‌ها و نیز هدف دو برنامه کاملا از یکدیگر متفاوت است، گفت: قطعا یکی از کسانی که به برنامه دورهمی دعوت خواهد شد رامبد جوان است.

نگارش زندگینامه از کودکی تا به امروز

مهران مدیری در این نشست همچنین گفت: از سال آینده شروع به نوشتن زندگینامه خود از کودکی تا به امروز می‌کنم که فکر می‌کنم چهار جلد خیلی قطور شود چون برشی از ایران شامل زندگی فرهنگی، اجتماعی، جنگ و هنر خواهد بود. در واقع می‌خواهم همه آنچه را که در این سال‌ها دیده‌ام در کتابی بنویسم.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle