Categories
اخبار خبر و رپورتاژ آگهی بانک ها و موسسات مالی رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی برند ها

ضرورت حرکت به سمت بانکداری کارمزد محور

از آنجا که امروزه کارمزد خدمات، اصلی‌­ترین بخش درآمد در سیستم بانکی دیگر کشورهاست، بنابراین حرکت بانک‌­های ایرانی به سمت بانکداری کارمزد محور به عنوان یک ضرورت مهم محسوب می‌­شود که باید با شناسایی و توسعه انواع خدمات ارزی و ریالی و همچنین بهره‌برداری از امکانات الکترونیکی و مدرن دنبال شود.

بنابر اعلام بانک ملی ایران، کارمزدهای دریافتی خدمات، بخش اعظم درآمد بانک‌­های خارجی را شامل می‌شود و در واقع درآمد ناشی از تسهیلات پرداختی سهم بسیار ناچیزی در درآمد کل بانک‌های مذکور دارد. از همین رو در راستای ایجاد تنوع در پرتفوی درآمدی و پرداختن به مقوله درآمدهای غیرمشاع، از مهم‌ترین اهداف سیستم بانکی کشور به حساب می‌­آید.

درآمدهای غیرمشاع به درآمدهای حاصل از تسهیلات ارزی پرداختی، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های ارزی، سود حاصل از نتیجه معاملات ارزی، حق‌الوکاله ارزی، دریافت کارمزد برای عملیات بانکی، فروش دارایی‌های ثابت و سایر درآمدها گفته می­‌شود که بر این اساس بانک‌­ها می­‌توانند از طریق متنوع کردن درآمدهای خود در مواجه با شرایط مختلف، ثبات جریان درآمدی خود را حفظ کرده و دچار افت میزان سوددهی نشوند.

از طرفی درآمدزایی بانک­‌ها از طریق سود تسهیلات، پیامدهایی همچون افزایش مطالبات معوق بانکی و قفل شدن منابع را به همراه دارد که این امر خود موجب افزایش ریسک بانک‌­ها و پایین آمدن قدرت تسهیلات­‌دهی می‌­شود. البته با توجه به بانک محور بودن اقتصاد کشور ما، عمده فعالیت­‌های تجاری و صنعتی متکی بر سیستم بانکی است و بخش اعظم تأمین مالی با استفاده از انواع تسهیلات انجام می‌­شود که این وضعیت منجر به افزایش قابل توجه سهم درآمد بانک‌­ها از این محل شده است؛ هرچند که ریسک عدم وصول مطالبات و درآمدهای پیش­‌بینی شده و از طرفی توسعه روزافزون بانکداری الکترونیک، الزام حرکت بانک‌ها به سمت بانکداری کارمزد محور را ایجاد می‌کند.

بر این اساس اهمیت دریافت کارمزد برای ارائه خدمات مالی به منظور تداوم کسب‌وکار بانکی بر کسی پوشیده نیست؛ اما در برخی موارد رقابت شکل‌گرفته در صنعت بانکداری کشور، مانع اهتمام عملی بانک‌ها به این مقوله شده است. در حالی که در تمام دنیا، مشتریان بابت گرفتن هر خدمتی از بانک ملزم به پرداخت کارمزد هستند.

تسهیلات محوربودن، علاوه بر عقب‌ماندگی بانک‌ها از پیشرفت‌های روز دنیا، آشفتگی بازار در بخش نرخ سود تسهیلات بانکی را نیز رقم می‌­زند و به همین علت هم تغییر مدل کسب ‌وکار بانک‌­ها و تغییر رویکرد درآمدی آنها از تسهیلات به کارمزد خدمات در کشور به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر به نظر می­‌رسد و باعث افزایش کیفی خدمات ارائه شده و جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان می‌­شود

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle