Categories
اخبار خبر و رپورتاژ آگهی برند های برتر ارائه دهنده انواع کالا رپرتاژ کار خوب رپورتاژ آگهی رپورتاژ انتشارات و کتاب

سفر اینترنتی به قفسه­ کتاب­‌های دست دوم

چه تصوری از مغازه­های دست دوم فروشی دارید؟

قفسه­های آهنی پر از گرد و غبار، کتاب­های قدیمی که جلدشان با یک اشاره پاره می­شود، بوی کهنگی کل مغازه را گرفته و پیرمرد غرغرو فروشنده که برایتان تا یک ساعت سخنرانی می­کند که نباید سراغ نویسندگان جدید بروید.

اگر هم به او اصرار کنید متوجه می­شوید که او غیر از دانته و شکسپیر و در نهایت تولستوی دیگران را نویسنده نمی­داند. برای همین برای آزادی عمل بیشتر به شما پیشنهاد می­کنم که قید مراجعه به این قفسه­های رازآلود و پر از گرد و خاک را بزنید. البته برای خرید کتاب دست دوم راه­های زیادی وجود ندارد. کار کتابفروشی­های محدودی در محله­های انگشت­شماری از هر شهر همین است که کتابخانه­های یک عده را بخرند و آن وقت به صورت تک­فروشی آن­ها را بفروشند. کتابفروشی اعلایی و بیشتر کتابفروشی­های پاساژ صفوی در تهران به همین کار مشغول هستند. جایی مثل کتابفروشی اعلایی حتی ساز و کار خود را در اینترنت هم گسترش داده و یک موتور جست و جو برای همه کتاب­های مخزنش درست کرده­است. با این حال اگر اهل خرید کتاب دست دوم به صورت اینترنتی هستید گزینه­های جامع­تری هم پیدا می­شود. برای مثال وب سایت دیوار در قیمت سرگرمی و فراغت دارای زیرمجموعه­های ادبی، تاریخی، مذهبی، مجلات و آموزشی است. بسته به اینکه قصد خرید چه کتاب دست دومی را داشته­باشید یکی از این گزینه­ها را انتخاب کرده و انگار که وارد کتابخانه­ای با قفسه­های پر از کتاب­های دست دوم می­شوید. کتاب­هایی که بعضی از آن ها قدیمی و مربوط به دهه­های پیش هستند و برخی دیگر نسبتا جدیدتر و حتی به کتاب نو تنه می­زنند. برای مثال اگر کرم خرید کتاب ادبی دست دوم را دارید چه گزینه­ای دلرباتر از دیوان حافظی که سال 1320 منتشر شده­باشد؟ کتاب دیگری متعلق به 127 سال پیش در سایت دیوار به قیمت 100 هزار تومان فروخته شده­است. اگر هم اهل جمع­آوری کلکسیون کتاب قدیمی نیستید پس دلیل دیگری برای مراجعه به دیوار دارید و آن خرید ارزان­تر کتاب­ است.

آیا شما جزءآن دسته از افرادی هستید که طبق لیست معروف 100 کتابی که باید قبل از مرگ بخوانید پیش می­روید؟ چقدر از آن کتاب­های معروف اما گران قیمت را خوانده­اید؟ خرید دست دوم کتاب به شما همین کمک را می­کند تا با پیدا کردن نمونه­های ارزان­تر کتاب­های برجسته تاریخی، آن ها را به کتابخانه خود بیاورید. برای مثال 3 جلد کمدی الهی دانته به خاطر قیمت 115 هزار تومانی هیچ وقت جزء خرید­های شما نبوده اما از دیوار می­توانید با قیمت 50 هزار تومان آن را خریداری کنید. همچنین آثار دیگری مانند نمایشنامه­های هملت یا کتاب قطور جنگ و صلح را به همین شکل می­توایند پیدا کنید. اصلا چطور است که سری به نویسنده­های برنده نوبل بزنید؟ کتاب «غول مدفون» اثر ایشی گورو، برنده نوبل ادبیات سال 2017 در همین وب سایت برای فروش گذاشته شده­است. اگر هم اهل دیدن سریال بازی تاج و تخت بوده­اید حتی می­توانید کتاب­های این سریال را در وب سایت دیوار پیدا کنید. چیزی که عمرا در مغازه­های کوچک دست دوم فروشی پیدا کنید. مجموعه کتاب­های هری­ پاتر در این بازارچه مجازی هم فروخته می­شود. همه ۷ جلد کتاب هری پاتر در بازار ۲۷۷ هزار تومان است و آن وقت تصورش را هم نمی­توانید بکنید که خرید کتاب دست دوم این نویسنده کلا ۲۱ هزار تومان می­شود.