Categories
اخبار رپورتاژ آگهی رپورتاژ انتشارات و کتاب رپورتاژ خبری اقتصادی

خرید کتاب آموزشی با طعم صرفه­ جویی در وقت و هزینه

حدود یک ماه از اعلام نتایج کنکور سراسری می گذرد و کنکوری­ها شمردن جوجه های آخر پاییزشان را دیگر تمام کرده­اند.­

هر کسی می­داند که باید سال آینده را باز به خواندن درس­های چهار سال تحصیلی گذشته بگذراند یا وارد دانشگاه شود. برای همین مهرماه روزهای داغ خرید و فروش کتاب آموزشی دست دوم است. آنهایی که راهی دانشگاه شده­اند کتاب­ها را از راه­های مختلف با قیمت ارزان­تر در اختیار دیگران قرار می­دهند. یکی از راه­های قدیمی فروش کتاب­ها جمعه ­بازار است اما معمولا این جمعه­بازارها با مشکلاتی همراه هستند؛ اول هیچ نظم و ترتیب خاصی بین کتاب­های مختلف فروشنده وجود ندارد. یعنی ممکن است به دنبال ریاضی گام به گام پیش دانشگاهی بگردید و آن را در میان انبوهی از کتاب­های آشپزی فروشنده­ای که ادعا می­کند همه نوع کتاب درسی می­فروشد پیدا کنید. دوم اینکه باید یک روز جمعه خود را به بیرون از خانه بگذرانید آن هم در حالی که از دست دادن یک روز برای شما به معنی عقب افتادن از میلیون­ها رقیب است. نکته سوم اینکه راه­های ارزان­تر دیگری برای خریدن کتاب وجود دارد که لزوما به جمعه­ بازار و کتاب فروشی ختم نمی­شود.

آنهایی که تحمل دیدن ریخته شدن کتاب­های نازنین روی زمین را ندارند راه دیگری را برای این نیاز خود پیدا می­کنند. خرید اینترنتی کتاب­های آموزشی؛ در حالی که زیر خنکای باد کولر و یا گرمای زندگی­بخش شوفاژ روی صندلی­ تکیه داده­اید با چند کلیک، کتاب­ها را با هم مقایسه و قیمت آنها را با هم می­سنجید.

برای مثال در حالی که قیمت یک کتاب دست اول از مجموع 20 سال کنکور حدود 35 هزار تومان است اما همین کتاب را دانش­ آموزی در سایت دیوار 20 هزار تومان می­فروشد. یا در مثالی دیگر یکی از آگهی­ ها نشان می­دهد که فردی 50 کتاب کنکور ریاضی و عمومی را 100 هزار تومان به فروش گذاشته­ است. به زبان دیگر او هر کتاب را 2 هزار تومان می فروشد؛ آن هم کتاب­هایی که قیمتشان در بازار کمتر از 10 تا 20 هزار تومان نیست. برای همین مجبور نیستید که برای خرید همان 50 کتاب کنکور ریاضی حدود 700هزار تومان از جیب مایه بگذارید.

یکی دیگر از دانش­ آموزان هم کتاب شیمی پیش­دانشگاهی خود را در رشته تجربی 20 هزار تومان به فروش گذاشته ­است؛ یعنی چیزی حدود 50 هزار تومان ارزان­تر از قیمت نو این کتاب. با این­حال همه دانش­ آموزان هم اهل این صرفه­ جویی­ها نیستند. یا بعضی­شان روی نو بودن کتاب و حل نشده بودن تمرین­ها وسواس دارند. باز هم خرید اینترنتی این کتاب­ها از سایتی مثل دیوار به نفع جیب شما عمل می­کند. برای مثال کتاب­های کمکی تمیز و سالم حسابان ، گسسته جبر، دو جلد کتاب کمکی هندسه۲ ، جبرواحتمال، دو کتاب کمکی حسابان، کتاب­های کمکی تمام دروس سال سوم دبیرستان و دیفرانسیل را می­توانید با ده هزار تومان خریداری کنید. اگر هم در تمیزی آن شک دارید راه برای ملاقات با فروشنده و بررسی کتاب­ها برای شما باز است. حتی می­توانید از او درخواست کنید که عکس­های دیگری از صفحات کتاب برایتان بفرستد.

کتاب­های نو کمک آموزشی معمولا قیمت بالاتری نسبت به دیگران دارند اما باز هم نسبت به بازار ارزان­ترند. برای مثال در یکی از آگهی­ها نوشته شده که کتاب­هایی که برای فروش گذاشته­شده­اند انتشار سال 95 هستند و به علت پشیمانی فروشنده از دادن کنکور به فروش گذاشته می­شوند.

این فقط سرنوشت پشت­ کنکوری­ها نیست که آنها را برای خرید کتاب دست­دوم به پشت لپ­تاپ می­کشاند بلکه هر فرد دیگری هم می­تواند از این امکانات استفاده کند.

برای مثال یکی از کتاب­های دانشجویان پزشکی در بازار 65 هزار تومان است اما آن را می­توان در دیوار با قیمت 20 هزار تومان تهیه کرد. حتی دانش­آموزان هم می­توانند با استفاده از این شیوه خرید کتاب­هایشان را با قیمت ارزان­تری تهیه کنند. برای مثال کل کتاب­های ششم دبستان را 15 هزار تومان به فروش گذاشته­اند. اما از آنجایی که این کار هنوز خیلی رایج نشده­است بیشتر افراد کتاب­های کمک درسی را خرید و فروش می­کنند.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle