Categories
رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی موسیقی رپورتاژ خرید و فروش

در خرید و فروش ویولن باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

برخی ویولن را متعلق به 500 سال قبل از میلاد می‌دانند و برخی، ریشه‌اش را  در آفریقا و کشورهای عربی. اما ویولن با هر تاریخچه‌ای، از محبوب‌ترین سازها در میان ایرانی‌هاست، چیزی که تا حد زیادی نوازندگانی چون ابوالحسن صبا، پرویز یاحقی، پرویز خالدی و علی تجویدی باعثش بوده‌اند.

بسیاری نیز از بین سازهای سنتی، ویلون را انتخاب می‌کنند، چون با اینکه ساز سختی است، اما هم خوش صداست و هم با سازهای دیگر خوب جفت و جور می‌شود.

بنابراین خرید و فروش ویولن هم نسبت به سازهای سنتی دیگر پررونق‌تر است و جدا از جاهای مثل میدان بهارستان، خرید و فروش آنلاین آن نیز بسیار باب است.

جنس چوب

از اولین چیزهایی که در خرید و فروش ویولن باید به آن توجه کنید، جنس چوب است. در سازهای استاندارد و باکیفیت، رگه‌هایی در پشت ساز وجود دارد که یکنواخت و متقارن و نزدیک به هم است، اگرچه که بعضی از سازها را هم به وسیله تراش یا اضافه کردن رنگ دارای این رگه‌ها میکنند. این رگه‌ها باید متعلق به خود چوب باشد.

برچسب اطلاعات ساز

این برچسب که اطلاعاتی مثل کمپانی تولیدکننده یا شخص سازنده، کشور سازنده و سال ساخت ساز بر روی آن نوشته شده، روی سوراخ سمت راست ویولن قرار گرفته و اصالت ساز را نشان می‌دهد.  مارک‌های معروف ویلون Hofner ,Tf, RODERICH PAESOLD و Amati هستند. بهترین ویلون‌ها نیز متعلق به ایتالیاست.

بررسی بدنه

موقع خرید ویولن باید توجه کنید که بدنه آن ترک نداشته باشد، همه قسمت‌های ویولن را بررسی کنید تا مطمئن باشید که ترکی نداشته باشد. در مرحله بعد نوبت به بررسی لبه‌های کناری ساز می‌رسد. نیابد لبه‌های کناری ساز بیرون زده باشد، در این صورت وجود این مشکل معلوم می‌شود که چوب آن خوب تراشیده نشده است.

صدای ساز

ویولنی که می‌خرید باید صدایش شفاف باشد و به راحتی بتوان صدای نت‌ها را جدا از هم تشخیص داد. از دیگر نکاتی که باید آنها را مدنظر قرار دهید حجم صدای ساز و بلندی آن ، خوش دست بودن گریف آن( به طوری که نه باریک و نه خیلی پهن باشد) و تاب نداشتن آن است.

وزن ساز

سازی که می‌خرید نباید نه زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشد، در نهایت باید سازی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. اگر سازتان سنگین ولی استاندارد باشد و نتوانید آن را بلند کنید، عملا به دردی نمی‌خورد.

گوشی‌های کوک

گوشی کوک سازهای زیادی با مشکل مواجه است. گوشی‌های ساز باید بعد از کوک کردن ثابت باشند و شل نشوند. با کمی چرخاندن آنها به دو طرف می‌توانید تست‌شان کنید.

دسته ساز، ارتفاع سیم‌ها و آرشه

از دیگر مواردی که موقع خرید ویولن باید به آن توجه کنید دسته ساز است که صاف باشد. خرک و قسمت سیاه رنگی که نوازنده انگشت‌هایش را روی آن می‌گذارد باید دقیقا رو به روی هم قرار بگیرند. از دیگر مواردی که باید به آن دقت کرد ارتفاع سیم‌ها نسبت به صفحه انگشت‌گذاری یا گریف است. در غیر این صورت صدایی گز و گوش خراش از ساز بیرون می‌آید. دیگر اینکه چوب آرشه باید کاملا صاف و بدون خم باشد. برای اطلاع از صاف بودن آن هم، موهای آرشه را با استفاده از پیچ موجود در انتهای آرشه سفت کنید. بعد به طوری که نوک آرشه رو به پایین باشد، یک چشم‌تان را ببندید و  با چشم دیگر امتداد مستقیم ته آرشه را نگاه کنید. دقت کنید که چوب آرشه باید کاملا موازی با موهای آرشه باشد.

با مراجعه به بخش سرگرمی و اوقات فراغت سایت دیوار از نرخ خرید و فروش ویولن و انواع آن اطلاع کسب کنید.

 

 

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle