Categories
برترینها خبر و رپورتاژ آگهی برند های برتر ارائه دهنده انواع خدمات رپورتاژ آگهی رپورتاژ آگهی برند ها رپورتاژ برند ها و استارت آپ های فناوری و آی‌تی

جایزه کیفیت آسیاتک (AQA) چیست؟

جایزه کیفیت آسیاتک (Asiatech Quality Award یا AQA ) یک مدل اقتباسی از مدل جایزه ملی کیفیت، مدل بنیاد کیفیت اروپا، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر و مدل اصلاح شده جایزه ملی تعالی و الزامات شرکت آسیاتک است.

وظیفه این مدل ارزیابی و بهبود عملکرد سه بخش اصلی زنجیره تامین (Supply Chain) شرکت آسیاتک است که شامل عاملان فروش، پشتیبانی و مراکز تماس بوده و هدف آن ارتقای کیفیت سطح ارایه خدمات به مشتریان است. این طرح برای اولین بار در سال ۱۳۹۲  توسط شرکت انتقال داده‌های آسیاتک طراحی شد و اولین دوره ارزیابی عاملان فروش و پشتیبانی در همان سال برگزار شد.

طرح جایزه کیفیت آسیاتک که برای اولین بار توسط این شرکت و به‌صورت داینامیک طراحی شده، معیارهای ثابتی در کنار معیارهای متغیر دارد تا انعطاف‌پذیری لازم را برای استفاده گروه‌های مختلف نمایندگان و اعضای زنجیره تامین شرکت آسیاتک را دارا باشد.

محمد صالحی‌نژاد، معاون برنامه‌ریزی راهبردی و نظارت شرکت آسیاتک و مدیر و سازنده این طرح، امسال و در آستانه برگزاری اختتامیه سومین دوره طرح جایزه کیفیت آسیاتک (AQA) درباره تاریخچه هدفی که مدل AQA به‌دنبال آن است، گفت: در سال  ۱۳۹۲ در برنامه‌های تعالی شرکت، مکانیزمی برای توسعه و ارتقا تامین‌کنندگان، به‌ویژه زنجیره اصلی شبکه فروش و مراکز پشتیبانی نداشتیم.

وی افزود: اولین جرقه طرح‌ریزی، مکانیزمی بود که برای ارتقای عوامل فروش و پشتیبانی ارزیابی و نظام بهبود را توسعه دهد. در این خصوص نظرات مختلفی وجود داشت. برای نمونه ایساکو برای تامین‌کنندگان خود گرفتن گواهینامه ISO ۹۰۰۱  را در دستور کار خود قرار داده بود. گروه بهمن مدل خودش (مدل پنتان) را معرفی کرد و تاکید داشت که حتما روی مدل پیشنهادی خودش کار شود. بیشتر این مدل‌ها اجباری و الزامی بود. اما ما به دنبال این‌گونه مدل‌ها نبودیم و  با توجه به حجم نمایندگان و گستردگی شان و قابلیت دسترسی به این نماینده‌ها به دنبال ارایه و استفاده از طرحی تشویقی بودیم و مدلی نزدیک به مدل جایزه کیفیت، مد نظر بود.

وی در ادامه گفت: شرکت آسیاتک در آن زمان در مراسم بسیاری حضور داشت که می‌توان به جایزه ملی کیفیت، جایزه ملی تعالی، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر رگولاتوری و جایزه تعالی منابع انسانی اشاره کرد؛ این مساله باعث شد تا ما این جوایز را بررسی کرده و ضمن الگوبرداری تصمیم بگیریم از الگوی تلفیقی استفاده کرده و از آن برای زنجیره تامین آسیاتک استفاده کنیم. در سال ۱۳۹۲ طراحی اولیه مدل جایزه کیفیت آسیاتک انجام شد که شامل دو حوزه توانمندساز و نتایج بود.

صالحی‌نژاد افزود: در سال ۱۳۹۳ مشخص شد این مدل هنوز جوابگوی ارتقای مد نظر در زنجیره فروش و پشتیبانی آسیاتک نیست. مدل طرح‌ریزی شده اصلاح شد و از ارزیابان جایزه ملی کیفیت استفاده کردیم. در سال ۱۳۹۳ همچنین مدل طرح‌ریزی شده کم و کاستی‌های خود را در فرآیند اجرای جایزه نشان داد. بنابراین در سال ۱۳۹۴ با کمک امیر شکاری که طراح مدل‌های ملی به‌ویژه در حوزه ICT هستند، چیدمان مدل را از اول انجام داده و مدل را به روز و مطابق با خواسته‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بازنگری و آن را ابلاغ کردیم.

سازنده و طراح این مدل اقتباسی ثبت‌نام نمایندگان در دو سال گذشته در این دو مدل را داوطلبانه و تشویقی دانست و افزود: در سال ۱۳۹۵ علاوه بر مکانیزم تشویقی، کسانی را که خدمات پشتیبانی به ما می‌دهند یا عاملان فروش ما که بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ مشترک فعال دارند، ملزم به شرکت در این مدل کردیم. در این مدل هم مکانیزم تشویقی و هم مکانیزم تنبیهی در نظر گرفته شده و با این اتفاق مکانیزم مدل را تکمیل کرده و هم‌اکنون آموزش‌های لازم برای نمایندگان انجام شده و ارزیابی‌های آن در حال انجام است و مراسم اختتامیه نیز در مردادماه امسال برگزار می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و نظارت شرکت آسیاتک با توضیح این مطلب که AQA یک مدل اقتباسی از مدل جایزه ملی کیفیت، مدل بنیاد کیفیت اروپا، مدل ارزشیابی اپراتورهای برتر، مدل اصلاح شده جایزه ملی تعالی و الزامات شرکت آسیاتک است، افزود: مدل مورد اشاره در حال حاضر سه بخش اصلی حیات سازمان (مراکز فروش، پشتیبانی و تماس) را در برمی‌گیرد، اما در سال‌های آتی در نظر داریم که پیمانکاران ما نیز در این طرح شرکت کنند.

وی درباره دلیل انتخاب این سه بخش گفت: بخش‌های فروش، پشتیبانی و تماس محل ارتباط با مشتریان بوده و از طرفی روی برند، نام تجاری و حیات سازمان ما کاملا تاثیر دارد. گرچه برنامه‌هایی در دست داریم که در همین سه دسته نیز مدل را کامل و جامع ارایه داده و تا سال آینده بتوانیم آن را به عنوان یک مدل ملی معرفی کنیم و یا در جایزه ملی کیفیت یا جایزه ملی تعالی آن‌را به عنوان یک مدل بخشی معرفی و استفاده کنیم.

برنامه‌های AQA برای افزایش کیفیت خدمات نمایندگان با رتبه‌های کمتر

مدیر و سازنده این طرح افزود: در رتبه‌بندی نمایندگان، نمایندگانی که به عنوان برترین‌ها انتخاب می‌شوند، جوایز نفیسی دریافت می‌کنند. جایزه سال‌های گذشته ریالی بوده و امسال نیز جوایز را مالی تعریف کرده‌ایم. همچنین آن‌هایی که در رتبه‌بندی قرار نگیرند از این پاداش مالی بی‌بهره خواهند بود ولی در صورت عدم شرکت مکانیزم تنبیهی نیز وجود دارد؛ نمایندگان نمی‌توانند نسبت به سیاست‌های آسیاتک بی‌توجه باشند، چرا که مدل، مجری سیاست‌های آسیاتک در سازمان‌های مربوط به این نمایندگان است. جرایم عوامل فروش و پشتیبانی نیز درصدی از درآمد عامل فروش و پشتیبانی است.

صالحی‌نژاد افزود: بر اساس ارزیابی‌هایی که صورت می‌گیرد فرصت بهبودی برای سازمان‌ها اعلام خواهد شد. سازمان‌ها موظف هستند بر اساس فرصت‌ها پروژه‌های بهبودی تعریف، معرفی و اجرا کنند.

وی اضافه‌کرد: ما در ادامه مسیر بعد از ارزیابی بر اجرای پروژه‌های بهبود نظارت می‌کنیم. در دو دوره گذشته تمرکزی بر پروژه‌های بهبود نداشتیم. امسال از مردادماه که ارزیابی‌ها تمام شود مجددا به دنبال آن هستیم که لیست پروژه‌های بهبود و درصد پیشرفت پروژه‌های بهبود را به صورت ماهانه چک کنیم و در صورت نیاز بر حسب نتایج به‌دست آمده بازرسی و ارزیابی مجدد انجام شود تا میزان پیشرفت پروژه‌های بهبود مشخص شود. در کل این مدل امسال معتقد به ارزیابی موردی و رتبه‌بندی صرف نیست. بلکه در آخر سال باید ببینیم از تعداد پروژه‌های بهبود در هر عامل پشتیبانی که تعریف شده چه تعداد آن‌ها اجرایی شده‌اند.

در آیندهAQA

سازنده و طراح این مدل گفت: یکی از اتفاقاتی که می‌تواند برای AQA بیفتد، ایجاد دبیرخانه جایزه ملی کیفیت برای مدیریت زنجیره فروش است. یعنی شرکت‌های بزرگی که تمایل دارند در زنجیره فروش خود مدل‌های تعالی را استقرار دهند، در جایزه کیفیت آسیاتک مشارکت کرده و با هماهنگی با دبیرخانه جایزه ملی کیفیت بتوانیم توسعه لازم برای اعلام نتایج در سطح ملی را انجام دهیم و همچنین جایزه را به دبیرخانه جایزه ملی کیفیت و سازمان ملی استاندارد وصل کنیم. این طرح، یک طرح کامل برای شرکت‌هایی  است که خدمات فروش و پشتیبانی در هر زمینه‌ای را به صورت جامع انجام می‌دهند.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle