Categories
اخبار برترینها خبر و رپورتاژ آگهی بانک ها و موسسات مالی

تنظیم قرارداد در بنیاد وکلا

اهمیت تنظیم تخصصی قرارداد

در بیان اهمیت تنظیم قرارداد در روابط کاری و تجاری اشخاص، همین بس که امروزه میلیونها پرونده قضایی در کشور در نتیجه فقدان یا تنظیم غیر تخصصی قرارداد مطرح است که تاوان آن هم چیزی جز ماهها و سالها اتلاف وقت در دادگستری و پرداخت هزینه های کلان نمی باشد. این هزینه ها علاوه بر خسارت معنوی و روانی است که به فرد وارد می شود و قابل ارزیابی به پول نیست.

لازم به توضیح است؛ منظور از ”تنظیم قرارداد“، قراردادی نیست که مردم عادی با اطلاعات غیر حقوقی خود می نویسند و یا نمونه قرارداد از اینترنت کپی می کنند، بلکه منظور یک متن تخصصی است که وکیل یا حقوقدانی که اطلاعات خود را به روز می کند و از رویه قضائی نیز آگاه می باشد با لحاظ قوانین آمره و تکمیلی و قصد و هدف طرفین قرارداد، رویه دادگاه ها و رابطه کاری خاص آنها تنظیم می نماید و در آن نکات حقوقی تنظیم قراردادها رعایت شده است.

مزیت چنین قراردادی، تضمین امنیت حقوقی برای طرفین قرارداد است که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

چگونه یک قرارداد تنظیم کنیم؟

بنابراین همان طوری که ذکر شد؛ در تنظیم قرارداد ، نکات حقوقی بسیاری لازم است رعایت شود که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است هیچ گاه به نتیجه دلخواه و هدف قرارداد نرسید یا اینکه حتی با پیگیری آن در دادگاه نیز به حق و حقوق قانونی خود نتوانید دست یابید پس بهتراست که به یک وکیل تنظیم قراردادها یا وکیل دادگستری متخصص در امور قراردادها مراجعه نمایید و از ایشان راهنمایی بگیرید.

تنظیم انواع قراردادها هر کدام پیچیدگی های خاص خود را دارد و قوانین و نکات حقوقی خاص در مورد هرکدام وجود دارد که لازم است هنگام تنظیم قرارداد در نظر گرفته شود. در این جا به ذکر برخی نکات فنی و حقوقی مهم در تنظیم قراردادها که البته در تخصص وکیل قراردادها است به اجمال اشاره ای می گردد:

 

۱ – انتخاب عنوان و ساختار مناسب برای قرارداد

در ابتدا باید قالب و عنوان مناسبی برای قرارداد تعیین شود تا از قواعد آن تبعیت گردد. قوانین آمره که مانع توافق افراد می گردد مد نظر قرار داده شود و قواعد تکمیلی نیز به صورتی که حقوق طرفین را بهتر تأمین می نماید در قرارداد پیش بینی گردد. چرا که هر عنوان خاص برای قرارداد، ارکان و قوانین خاص خود را دارد. پس با توجه به هدفی که طرفین از تنظیم قرارداد دارند و با توجه به شرایط موجود، عنوان و قالب مناسب را برای قرارداد انتخاب کنید.

 

۲ – درباره طرفین قرارداد

طرفین قرارداد کسانی هستند که هدف مشترک در موضوع قرارداد دارند و تعهدات آنرا می پذیرند. طرفین قرارداد لازم است از اهلیت و سمت قانونی برای امضاء قرارداد برخوردار باشند که یا اصیل هستند یا به نمایندگی از سوی طرفین اصیل، مبادرت به انعقاد قرارداد می نمایند مانند وکیل، ولی، قیم، مدیر شرکت و … که اهلیت قانونی طرفین قرارداد بایستی احراز گردد و دلیل مثبت سمت امضاء کننده قرارداد نیز باید محرز باشد تا با بطلان قرارداد و آثار آن در آینده مواجه نگردید.

مشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس و شماره تماس آنها لازم است حتما در قرارداد قید شود تا در صورت نیاز به طرح دعوا در آینده بتوان از آن برای ابلاغ قضائی استفاده نمود.

۳ – موضوع و شرح توافق در قرارداد

موضوع قرارداد بایستی دقیقاً مشخص شود و تمام اوصاف آن نیز ذکر شود. ابهام در موضوع قرارداد حقوق شما را در آینده تحت تأثیر قرار می دهد. در صورتیکه طرفین در موضوع قرارداد تلقی متفاوت نمایند، منجر به بطلان قرارداد می گردد. بطلان قرارداد بخصوص در مواردی که نرخها دچار نوسان هستند حقوق زیادی را از طرفین تضییع می کند.

 

۴ – مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن به طور واضح و روشن و بدون ابهام ذکر شود تا در صورت تخلف از تعهد، در زمان مناسب بتوان اقدام نمود. ابهام در مبلغ قرارداد و یا زمان پرداخت آن نیز منجر به بطلان قرارداد می گردد.

 

۵ – مدت قرارداد

مدت قرارداد نیز از موارد بسیار مهمی است که حدود حقوق و تعهدات طرفین قرارداد را مشخص می نماید و مبلغ قرارداد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین در مواردی ابهام در مدت قرارداد منجر به بطلان قرارداد و ورود خسارات مالی فراوانی برای طرفین می گردد.

 

۶ – شروط ضمن عقد در قرارداد

هر قراردادی دارای یکسری شروط و توافقاتی است که یا مربوط به تعهدات طرف اول است یا مربوط به تعهدات طرف دوم و یا مربوط به موضوع قرارداد می باشد. شروط ضمن عقد بخش مهمی از قرارداد است که اجرای درست و بهتر قرارداد را تسهیل می کند و تضمینی است به منظور حفظ حقوق شما و احیاناً احیای حقوقتان که در صورتی که بدون اطلاع از قوانین تنظیم گردد، می تواند بار مالی زیادی برای شما داشته باشد و برعکس درصورتیکه با اشراف به قوانین تنظیم گردد، نه تنها احتمال اینکه از طرح دعوا پیشگیری نماید زیاد است بلکه در صورت طرح دعوا نیز حقوق طرفین قرارداد را بهتر تضمین می کند و به قصد مشترک طرفین قرارداد بسیار نزدیک تر می باشد.

تنظیم قرارداد در بنیاد وکلا

جهت تنظیم قرارداد تخصصی با واحد تخصصی تنظیم قرارداد بنیاد وکلا همراه باشید.

بعنوان مثال؛ تعیین بهترین ضمانت اجراء به منظور تخلف طرف مقابل از تعهدات قراردادی نکته بسیاری مهمی است که با توجه به نوع قرارداد، شرایط قرارداد، طرفین آن و … دارای نسخه واحدی برای همه قراردادها نمی باشد در حالیکه عموم مردم از نسخه واحدی برای همه آنها استفاده می کنند و زمانیکه به مشکل برخوردند و در مقام طرح دعوا و یا دفاع از آن قرار گرفتند و یا نزد وکیل حاضر شدند، تازه متوجه می شوند که نگارش قرارداد چه اهمیتی داشته است و تنظیم درست آن چقدر می توانست در برد آنها و حفظ حقوقشان تأثیر داشته باشد.

همین طور شرایطی را که با وقوع آنها ، طرفین اختیار فسخ قرارداد را پیدا می کنند و استفاده صحیح از واژه های حقوقی که با بی اطلاعی از آن می تواند نتیجه عکس از هدف آنها را در پی داشته باشد. اگر چکی بابت ضمانت به طرف مقابل داده می شود، خط زدن “حواله کرد” در چک به تنهائی کفایت نمی کند و لازم است در قرارداد خود نیز به غیر قابل انتقال بودن آن اشاره کنید و نظیر این موارد …

کلمات مندرج در قرارداد بهتر است در معنای حقوقی و تخصصی خود به کار روند و به شکل غیر مبهم و روشن باشند. به طور مثال استفاده از واژه هائی نظیر: به هم خوردن معامله، باطل کردن معامله و … معانی مبهمی هستند و در قانون چنین اصطلاحاتی وجود ندارد. بهتر است از اصطلاحات دقیق حقوقی که در متن قانون هم آمده استفاده شود تا راه تفاسیر مختلف بسته شود و نتیجه دلخواه از قرارداد نصیبتان گردد. اینجاست که تنظیم قرارداد توسط یک فرد متخصص کاملا ضروری به نظر می رسد.

 

۷ – تنظیم قرارداد خود را باید به چه کسی بسپارید؟

وکلای دادگستری بخصوص وکلای دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق خصوصی که با مطالعه مستمر، اطلاعات حقوقی خود را نه تنها حفظ می کنند و آنها را به دست فراموشی نمی سپارند بلکه به روز نیز می کنند، بهترین کسانی هستند که شما را در انعقاد قرارداد هایتان یاری می کنند.  چرا که آنها نه تنها توانائی تنظیم قرارداد را به لحاظ تخصصی دارند، بلکه به دلیل اطلاع آنها از جریاناتی که در دادگاه می گذرد و اطلاع از رویه قضائی، تمام موارد ضروری در مواقع طرح دعوا به منظور برد در پرونده احتمالی آینده را نیز پیش بینی می کنند. حتی زمانی‌که شما متمایل به انعقاد قرارداد در مشاور املاک و یا سایر مراکز و دفاتر می باشید، بهتر است قبل از انعقاد قرارداد در خصوص پیش نویس آن مشاوره بگیرید و بعد نسبت به امضاء آن اقدام نمایید تا تبعات احتمالی سوء آن متوجه شما نشود. چرا که عموماً قراردادهای آنها بصورت متحدالشکل و پیش فرض می باشد که برای همه افراد یکسان است و شرایط خاص شما مد نظر قرار داده نشده است. با مراجعه به وکیل تنظیم قرارداد جهت مشاوره می توانید نظرات ارائه شده را در قرارداد خود اعمال نمائید.

وکیل در تنظیم قرارداد، موضوع کاری شما با طرف مقابلتان را در قالب یک قرارداد حقوقی اصولی طراحی و تنظیم می نماید که در واقع، آن قرارداد یک قانون بین دو طرف است. وکیل امور قراردادها با پیش بینی موارد اختلاف انگیز و تقویت دفاعیات شما در قبال ادعاهای احتمالی آینده طرف قراردادتان به شما یاری می رساند و راه حل حقوقی مناسب را قبل از ایجاد اختلاف پیش روی شما می گذارد.

 

۸ – خدمات مبتنی بر قرارداد

تنظیم انواع قرارداد، متمم ها و الحاقیه های آن، مشاوره حقوقی در خصوص قراردادها و پیش نویس ها، تفسیر حقوقی قرارداد، تنظیم دادخواست، لایحه، دفاعیه، اظهارنامه مبتنی بر انواع قراردادها، اختلافات ناشی از قراردادها اعم از اعلام بطلان، فسخ، انفساخ، خسارات، الزام به انجام تعهدات ناشی از قراردادها، همچنین قبول وکالت در طرح و یا دفاع از دعاوی مربوط به قراردادها و اختلافات ناشی از آن، قبول داوری در قراردادها جزء خدمات تخصصی اینجانب است.

طرفین قرارداد ممکن است در قراردادهای خود، شیوه حل و فصل اختلافات قراردادی خود را به جای رجوع به دادگاه، رجوع به داوری توافق نموده باشند. در این صورت داور مرضی الطرفین و یا داور اختصاصی شما می تواند یک وکیل متخصص در قراردادها باشد که با اشراف به قانون به خوبی بتواند حقوق شما را حفظ کند. ارجاع به داوری در قراردادها بسیار نتیجه بخش تر، کم هزینه تر و کم استرس تر خواهد بود. اگر داور قرارداد شما، یک فرد عادی غیر حقوقی انتخاب شده است، برای نگارش حقوقی متن رای داوری از وکیل امور قراردادها تنظیم پیش نویس رای داوری را بخواهید.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle