Categories
اخبار برترینها خبر و رپورتاژ آگهی برند های برتر ارائه دهنده انواع کالا

چگونه بهترین سمعک را انتخاب کنیم؟

روند تجویز و تنظیم سمعک به عنوان یک دستگاه شنوایی مهم و ظریف، بایستی توسط ادیولوژیست یا شنوایی شناس انجام شود.

دکتر سهیلا رستمی متخصص شنوایی و تجویز سمعک و مدیریت کلینیک شنوایی و سمعک نیک آوا تاکید کرد که اگر سمعک به درستی تجویز و تنظیم نشود، منجر به آسیب شنوایی برگشت ناپذیری خواهد شد و یا ممکن است در درمان و جبران کم شنوایی بدون تاثیر باشد. در واقع، آنچه سمعک را معنا می دهد، انتخاب، تجویز و تنظیم صحیح و علمی می باشد.

سمعک ها برای انواع مختلف کم شنوایی از جمله کاهش شنوایی حسی عصبی، کم شنوایی انتقالی و کم شنوایی های یکطرفه مورد استفاده قرار میگیرد. کاندیدی استفاده از سمعک توسط متخصص شنوایی مورد بررسی و تایید قرار میگیرد که ماهیت و میزان آسیب شنوایی در این انتخاب موثر است. همچنین میزان سودمندی سمعک برای فرد به عوامل دیگری از جمله علت، میزان و نوع کم شنوایی، انگیزه، شخصیت، شیوه زندگی، سلامت کلی فرد و نیازهای زندگی و ارتباطی فرد بستگی دارد. بیشترین کم شنوایی که در آن از سمعک استفاده میشود کم شنوایی حسی است که ناشی از آسیب سلول های مویی حلزون می باشد. کاهش شنوایی حسی موجب کاهش حساسیت نسبت به صدا می شود و اغلب فردی که دچار این نوع کم شنوایی شده است ابراز میکند که صدا ها را میشنود اما درک نمیکند. همچنین این افراد معمولا در محیط های شلوغ و مهمانی ها دچار مشکل در درک صداهای گفتاری هستند. سمعک فقط یک تقویت کننده ی صدا نیست بلکه وسیله ای پیشرفته تر است تا صدا را در شرایط مختلف شنیداری به شیوه های مختلف و در نهایت راحتی در اختیار فرد کم شنوا بگذارد.

چه موقع نیاز به سمعک داریم ؟

اگر شرایط زیر برای خودتان یا اطرافیانتان وجود دارد حتما به شنوایی شناس مراجعه کنید چون ممکن است به سمعک نیاز داشته باشید :

 • نیاز به تکرار حرف های دیگران دارید.
 • در فهم مکالمات بیش از 2 نفر دچار مشکل میشوید.
 • فکر می کنید که دیگران گنگ و یا زیر لب صحبت میکنند.
 • در موقعیت های پر سر و صدا مانند کنفرانس ها، رستوران ها، مراکز، و یا اتاق های ملاقات شلوغ ، برای درک مکالمات با مشکل مواجه میشوید.
 • صداها و صحبت های زنان و کودکان را سخت تر درک میکنید.
 • صدای تلویزیون یا رادیو را زیاد میکنید.
 • در مکالمات پاسخ های نادرست دهید.
 • گوش شما صدا میدهد ( وزوز گوش دارید )
 • برای درک صحبت های دیگران مجبورید به لب ها و صورت آنها نگاه کنید.
 • برخی صداهای طبیعی مانند چکیدن آب یا زنگ در را که دیگران میشنوند ، نمیشنوید .
 • در جملات برخی کلمات را متوجه نمیشوید .
 • به شما گفته شده است که شما با صدای بلند صحبت می کنید.
 • در گفتگوی تلفنی با یک گوش و یا با هردو گوش دچار مشکل هستید .

انواع سمعک :

سمعک های پشت گوشی : بدنه اصلی سمعک در پشت گوش قرار گرفته و قالبی در داخل کانال گوش است.

سمعک داخل گوشی : داخل کانال گوش قرار میگیرد که انواع مختلفی دارد.

سمعک نامرئی : در بسیاری از افراد با شرایط خوب مجرای گوش و افت های شنوایی ملایم تا متوسط میتوان سمعک هایی با دید بسیار پایین ساخت که به اصطلاح سمعک های نامرئی نامیده میشوند. کلینیک شنوایی و سمعک نیک آوا مجهز به لابراتوار پیشرفته ی ساخت سمعک نامرئی است.

سمعک نامرئی :

سمعک نامرئی

بسیاری از افراد پس از مراجعه به مراکز شنوایی و سمعک ، درخواست سمعکی را دارند که بسیار کوچک باشد و دیده نشود. امروزه سمعک نامرئی در دسترس است و با اقبال خوبی مواجه شده است. درصورتی که گوش فرد کم شنوا از نظر فیزیکی و میزان و نوع کم شنوایی وی اجازه دهد میتوانیم با قالب گیری دقیق سمعک های کاملا مخفی و پنهان را در اختیار او بگذاریم .

قیمت سمعک :

آیا سمعک وسیله ای گران قیمت است ؟

درواقع باید بگوییم خیر. سمعک وسیله ای پیشرفته و الکترونیکی میباشد که مختص فرد ساخته میشود و فرایند ساخت، تنظیم و مدیریت پس از آن پروسه ای سخت و طولانی است و همچنین بسیار حساس میباشد. سمعک مانند سایر وسایل پزشکی با سلامتی انسان سر و کار دارد. بنابراین صرف هزینه برای آن نوعی سرمایه گذاری محسوب میشود. به علاوه، قیمت سمعک بستگی به سطح تکنولوژی موجود در آن دارد.

سمعک هوشمند چیست؟

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند صدا را با وضوح و کیفیت بالایی ارائه می کند. سمعک های هوشمند سیستم های الکترواکوستیکی کامپیوتری هستند که بر اساس قوانین صوت و فیزیک صدا را قابل شنیدن میکند. همچنین از پردازش پیشرفته دیجیتال برای بهبود و راحتی گفتار برای کاربر استفاده میکند. پردازش سیگنال شامل مدیریت بازخورد صدا، جهت گیری صدا، تنزل فرکانسی و کاهش نویز زمینه و افزایش گفتار است.

سمعک در کودکان :

اگر متخصص شنوایی برای کودکتان توصیه به استفاده از سمعک دارد حتما این توصیه را جدی گرفته و مهم است که کودکتان بطور مداوم از سمعک استفاده کند.

از زمان تولد تا سه سالگی ، مغز کودکان در یک دوره رشد سریع است. ورودی پایدار صدا برای ایجاد مسیرهای طبیعی مغز برای شنوایی، گفتار و زبان حیاتی است.

گوش دادن و صحبت کردن در ابتدا برای توسعه زبان ضروری است. در کودکان با شنوایی طبیعی، یادگیری زبان و گفتار اولیه نیازی به آموزش ندارد و کودک با درمعرض گفتار و صدا قرار گرفتن یاد میگیرد و تقلید میکند و صحبت میکند. برای کودکان مبتلا به افت شنوایی، این فرایند به آموزش و تقویت و اصلاح دریافت صداها و گفتار نیاز دارد .

شنوایی مداوم برای کودکان – به ویژه نوزادان و کودکان نوپا – در پیوند با والدین آنها مهم است. هرگونه سهل انگاری در دریافت به موقع سمعک برای کودک، عواقب جدی و جبران ناپذیری بر شنوایی، گفتار، زبان و ارتباطات کودک دارد.

Subway Surfers

Shell Shockers

Crazy Roll

Minecraft

Cut the Rope

Solitaire

PUBG

Tunnel Rush

LOL Beans

slope game

Temple Run

Cat Trap Game

Free Racing

Moto X3M

Clash of Clans

Run 3

Snakes

Wordle