بهترین مشاور پایان‌نامه در معرفی منابع مورد نیاز تحقیقاتی

در انجام یک کار پژوهشی، به‌خصوص پایان‌نامه، از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کارها، جستجوی منابع موجود درباره‌ی موضوع پژوهش است. یافتن و بررسی این منابع از سویی برای تدقیق و تکمیل ایده‌ی اولیه و از سویی برای نگارش ادبیات موضوع و از همه مهم‌تر جهت تعیین منابع پژوهش ضروری است.

به عنوان مثال شما می‌خواهید درباره‌ی نظریه‌ی سیاسی میشل فوکو تحقیق کنید. خب معمولاً از یک جستجوی اولیه در موتورهای جستجو آغاز می‌کنید. اما اگر بخواهید جستجویتان را حرفه‌ای‌تر و بهینه‌تر انجام دهید باید به پایگاه‌های اطلاعاتی که مقالات را نمایه می‌کنند بروید و مقالات مرتبط با موضوعتان را ببینید. معمولاً منابع پایانی مقالات برای ادامه جستجوها بسیار مناسب هستند و به همین نحو می‌توانید به‌تدریج منابع موجود را شناسایی کنید.

برای رصد مقالات، پایگاه‌های اطلاعاتی خوبی همچون نورمگز، مگ‌ایران و انسانی وجود دارد که تقریباً تمامی مقالات را پوشش می‌دهند؛ اما برای جستجوی کتاب‌ها به کجا باید مراجعه کنیم؟

پیشنهاد ما وبسایت روزآهنگ است؛ به این دلیل که اطلاعاتی درباره‌ی کتاب‌های مرتبط به فوکو به شما می‌دهد که اگر خودتان بخواهید به این اطلاعات برسید، باید چندین برابر وقت صرف کنید:

با جستجوی عبارت «فوکو» در قسمت نویسنده می‌توانید به صفحه‌ی کتابشناسی آثار فوکو، بروید و از کتاب‌های موجود در بازار نشر که توسط ناشران مختلف از میشل فوکو ترجمه شده است مطلع شوید.

اگر در قسمت موضوع، فوکو را جستجو کنید، می‌بینید که با استانداردهای کتابداری، کتاب‌های موجود ذیل این محورها برچسب‌گذاری شده‌اند: نظریه‌های سیاسی اجتماعی میشل فوکو، تفسیر و نقد فوکو، اخلاق و فوکو و درباره فوکو. پس شما به یک نقشه اولیه از موضوعات کتاب‌های موجود از فوکو و یا درباره‌ی او می‌رسید.

اگر هم در قسمت عنوان، فوکو را جستجو کنید، تمام کتاب‌هایی که به نوعی به فوکو مرتبط است نمایش داده می‌شود: چه کتاب‌هایی در عنوان آن فوکو به کار رفته است (مانند کتاب میشل فوکو فراسوی ساختگرایی و هرمنیوتیک)، چه کتاب‌هایی که فوکو نوشته است (مانند کتاب مراقبت و تنبیه) و چه کتاب‌هایی که درباره‌ی فوکو و با موضوع فوکو است (مانند میشل فوکو [کارنامه نقد و نظر]).

این حداقل مشاوره سایت روزآهنگ به شماست. اما کار در اینجا به پایان نمی‎‌رسد. مثلا اگر موضوعتان به کتاب تولد زیست سیاست (نشر نی)، نزدیک است می‌توانید کتاب‌های مشابه را ببینید. مثلاً کتاب‌های مشابه در صفحه مربوط به این کتاب عبارتند از: باید از جامعه دفاع کرد، ایدئولوژی نئولیبرال، علیه لیبرالیسم، لیبرالیسم و قرن بیستم. بر اساس همین عناوین کتاب‌های مشابه می‌توان حدس زد که یکی از مباحث اصلی کتاب تولید زیست سیاست، لیبرالیسم است و می‌توان از کتاب‌های مشابه برای فهم بهتر کتاب بهره برد.

 

علاوه بر این اگر ترجمه‌ی کتاب را پسندیده‌اید و یا می‌خواهید با پروژه‌ی فکری مترجم کتاب (رضا نجف‌زاده) آشنا شوید و احتمال می‌دهید که کتاب‌های دیگری که این مترجم ترجمه کرده است به موضوع کاری شما مرتبط است، می‌توانید به صفحه‌ی کتابشناسی آثار رضا نجف زاده رجوع کنید.

همچنین در صفحه مربوط به هر کتاب می‌توانید فهرست و مقدمه‌ی آن کتاب را ببینید. مثلاً در فهرست یکی از کتاب‌ها به یک مقاله برمی‌خورید با عنوان «فوکو، مارکس و مقاومت» که به موضوعتان نزدیک است ولی قطعاً طبق روال معمول اگر می‌خواستید به این مقاله برسید به‌سختی امکانش فراهم می‌شد.

 

شما می‌توانید کتاب‌ها را به صفحه‌ی علاقه‌مندی‌ها اضافه کنید تا در صورت نیاز مجدداً به آن‌ها رجوع کنید و نهایتاً تصمیم بگیرید چه کتاب‌هایی را به سبد خرید خود اضافه کنید تا از طریق خرید اینترنتی کتاب روزآهنگ، کتاب را در سراسر کشور در محل کار یا درب منزلتان تحویل بگیرید. این را هم بد نیست بدانید که ارسال رایگان کتاب برای خریدهای بیش از ۱۰۰هزار تومان میسر است.

هدف روزآهنگ این است که شما به‌صورت حرفه‌ای کتاب‌هایتان را بیابید و بخرید.

 

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
اطلاع از