لذت خرید بلیط‌های لحظه آخری تئاتر

خرید بلیت تئاتر

پیش از ورود تئاتر مدرن و اروپایی به ایران در دوران ناصرالدین‌ شاه قاجار، هنر نمایشی در تعزیه و یا نمایش‌های سبک کوچه بازاری مانند روحوضی و تقلیدکاری خلاصه می‌شد.

شاه قاجار در سال ۱۲۹۰ به اروپا سفر کرد و پس از بازگشت به ایران، اجرای تعزیه‌های درباری را متحول کرد. تکیه دولت در این دوران ساخته شد و اولین نمایش‌های غیرمذهبی نوشته شد و به اجرا درآمد. بعلاوه به دستور شخص ناصرالدین شاه قاجار در محل دارالفنون تئاتری دایر گردید. در دوران مشروطیت هنر نمایشی بیش از پبش شکوفا شد و جنبه‌ای سیاسی و اجتماعی نیز پیدا کرد. محبوبیت نمایش در ایران تا جایی ادامه پیدا کرد که پژوهشگران وضعیت تئاتر ایران در فاصله سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۲ از جهت گسترش و رشد اجرای نمایش، «دوران صحنه» نامیده‌اند. البته هنر نمایش در فرم مدرن و اروپایی آن در ایران عموما سرگرمی قشر روشنفکر و مرفه حساب می‌شده است. رضا خان در دی‌ماه سال ۱۳۰۰ اعلام کرده بود که برای وی بلیط نمایش‌ها را نفرستند. زیرا نه فرصت تماشای آن را دارد و نه حقوقش کفاف خرید بلیت تئاتر را می‌دهد!

هنر نمایش در ایران، فراز و نشیب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته و کارکردهای متعددی به خود گرفته است. برای مثال در دوران جنگ ایران و عراق نمایش‌هایی با هدف جمع‌آوری کمک مالی به جبهه‌ها اجرا می‌شد. نمونه‌ای دیگر مربوط به همین اواخر است که عواید برخی نمایش‌ها برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه اختصاص داده شد.

خرید رپورتاژ آگهی

در ایران تئاتر خیابانی که عموما جنبه‌ای اعتراضی دارد نیز در حال شکل‌گیری است.

در طی چند سال اخیر نمایش‌هایی برای اعتراض‌ و اطلاع‌رسانی در زمینه مسائل زیست‌محیطی در خیابان‌های تهران اجرا شده است. اجراهای خیابانی از این جهت اهمیت دارند که تماشای هنر نمایش را از انحصار گروه و قشری خاص که توانایی خرید بلیط تئاتر دارند خارج می‌کند.

تئاتر ایران امروز به دلایل مختلفی در شرایط چندان مطلوبی به سر نمی‌برد.  رونق بازار تئاتر در چند سال گذشته موجب افزایش تعداد سالن‌های خصوصی شده است. بنابراین گیشه‌زدگی علاوه بر سینما، بر جان هنر نمایش هم افتاده است و سالن‌های خصوصی با هدف درآمدزایی گاه بی‌کیفیت‌ترین نمایش‌ها را اجرا می‌کنند.از طرفی دیگر بودجه پایین تئاتر کشور راهی برای مقابله با این گیشه‌محوری باقی نمی‌گذارد. بودجه هنرهای نمایشی سال آینده ۷۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است که نسبت به سال گذشته با رقم ۶۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، حدود ۱۴ میلیارد تومان افزایش داشته است.

محدودیت بودجه موجب می‌شود قیمت خرید بلیط تئاتر سالانه افزایش پیدا کند.

قیمت بلیط تئاتر وابسته به سالن، ژانر، کیفیت نمایش و گاهی حضور هنرپیشگان مشهور سینما هم بسیار بالا می‌رود تا جایی که به کالایی تجملاتی تبدیل شده و تنها برای قشر متمول جامعه قابل خریداری می‌باشد. البته  گروه‌های تئاتر دانشجویی که در سال‌های اخیر شکل گرفته‌اند، نمایش‌هایی با کیفیت و عموما در سالن‌های کوچک‌تر اجرا می‌کنند که قیمت بلیط مناسبی هم دارند.

شکل‌گیری بازار سیاه بلیط تئاتر هم مزید بر علت شده است. در بازار سیاه گاهی قیمت خرید بلیط‌ تئاتر به یک میلیون تومان هم رسیده است. با این حال در بخش سرگرمی و فراغت سایت دیوار، اکثر آگهی‌های فروش بلیط مربوط به فروشندگان منصفی است که چندان قیمت‌ها را بالا نبرده‌اند. تعدادی از موارد هم مربوط به فروشندگانی است که به نظر می‌رسد به دلایلی از تماشای نمایش صرف نظر کرده‌اند و حتی با قیمتی کمتر بلیط‌های خود را آگهی کرده‌اند. مزیت مراجعه به دیوار بیش از هر چیز کشف همین موقعیت‌های لحظه آخری به صرفه است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تولید محتوا + رپورتاژ آگهی
خرید رپورتاژ آگهی
.........

رپورتاژ آگهی

انتشار رپورتاژ آگهی در خبرگزاری ها

مطالب جدید

خدمات ویرلن : انتشار رپورتاژ آگهی در بزرگترین خبرگزاری های ایران . رپورتاژ بهترین روش تبلیغات اینترنتی و سئو سایت است. بک لینک فالو چند کلمه کلیدی در متن رپورتاژ از نظر گوگل ارزش بسیار بالایی دارد و بسرعت باعث بهبود رتبه سایت شما در گوگل میشود.

سایر خدمات و آموزش : تبلیغات در گوگل | آموزش سئو | تولید محتوا | برگزاری نشست خبری | دیجیتال مارکتینگ | تبلیغات بنری | تبلیغات کلیکی | برند
اینستاگرام گوگل پلاس توییتر فیسبوک

مقالات دیجیتال مارکتینگ

سئو دیجیتال مارکتینگ